ČASTO KLADENÉ OTÁZKY
Aká je príčina vlhnutia muriva?
Zdrojom vlhkosti v murive je najčastejšie spodné vzlínanie vody (kapilárna elevácia) do stavebných konštrukcií, alebo bočný tlak (tlakové pôsobenie) vody pri stavbách vo svahu. Dôvodom môže byť nesprávne prevedená, nekvalitná, zastaraná, alebo absentujúca hydroizolácia. Príčinou vlhnutia môžu byť tepelné mosty, kondenzácia vzdušnej vlhkosti a presun rosného budu na vnútornú (interiérovú ) stranu muriva. Príčinou vlhnutia stien môže byť aj chybná, poškodená vodovodná, alebo kanalizačná inštalácia, čo sa prejavuje šírením vlhkej mapy z jedného bodu do všetkých strán. Môže dochádzať k zatekaniu cez strechu, fasádu, atiku stavby. Ďaľšou príčinou može byť nesprávne, alebo žiadne odvetranie stavby, napríklad po zateplení starších objektov.
V každom prípade vlhkosť v dome spôsobuje nielen zvýšené náklady, výrazné znehodnotie
nehnuteľnosti, ktoré môže viesť až k deštrukcii. Nemenej výrazným problémom je samozrejme výskyt plesní, spórov a baktérií ktoré spôsobujú závažné ochorenia.
Aké metódy odvlhčenia stien existujú?
Metód ponúkaných na trhu je dnes naozaj veľké množstvo, od tých deštruktívnych, ako je odkopávanie, podrezávanie až cez rôzne elektroosmotické systémy alebo po rôzne druhy nízko či vysoko – tlakových injektáží, ktoré slúžia k vytvoreniu chemickej zábrany, čiže dodatočnej izolačnej vrstvy proti prenikaniu vlhkosti.
Čím sa odlišuje vaša metóda?
Naša metóda sa od ostatných líši tým, že nielenže vytvorí bariéru proti prenikaniu vlhkosti, ale hlavne murivo aktívne vysuší, pretože použitá špeciálna certifikovaná tesniaca hmota WBg. Jedná sa o gél na báza priečne sieťovaných polymérov, vyvinutý v Nemecku, vplyvom reakcie s vlhkosťou zväčší svoj objem, vytvorí pozvoľný tlak a prenikne do kapilárneho
systému celého muriva, ktoré tým nenaruší ale naopak ešte ho zpevní. Nehrozia tým statické problémy ako napr. pri podrezávaní, odkopávaní stavby.
Čo sa stane, keď sa murivo vysuší?
Ked sa murivo vysuší, z gélu sa vytvoria kryštály, pričom si stále udržiavajú svoju funkčnost a pri opätovnom kontakte s vodou sa gél reaktivuje, vlhkosť pohltí a postupne znovu murivo vysuší. Gél je netoxický, bez zápachu, obsahuje striebro a do budúcna pôsobí ako prevencia proti plesniam.
Aký je postup pred samotnou realizáciou?
Náš odborník navštívi postihnuté miesto, zhodnotí situáciu a navrhne optimálne riešenie postupu vysušenia daného objektu. Nasleduje vypracovanie nezáväznej cenovej ponuky, pričom obhliadka a poradenstvo je taktiež bezplatné.
Ako dlho trvá realizácia?
Časová náročnosť je v každom pripade individuálna a závisí od rozsahu a miesta poškodenia, avšak bývať v dome je možné aj počas sanačných prác.
Ako dlho trvá vysušenie muriva?
Murivo sa postupne vysušuje, dĺžka vysušenia vzdy závisí od rozsahu zavlhnutia hrúbky muriva, materiálu atď. Vysušenie je možné odmerať, je viditeľné a taktiež dochádza k zlepšeniu kvality vzduchu v objekte. Až dôjde uplne k vysušeniu muriva, je možné aplikovať povrchové úpravy.
Ako váš injekčný gél funguje?
Gél vytvorí chemicku clonu, ktorá bráni ďalšiemu prenikaniu vlhkosti do muriva, udržuje si svoju funkčnost, pričom nehrozia žiadne statické problémy ako pri iných metódach.
Je vaša metóda vhodná aj pre historické objekty?
Áno, našu technológiu je možné použiť aj v pamiatkovo chránených či historických objektoch. Technológia aplikácie tesniacej hmoty WBG nielen stavbu vysuší, ale predĺži
hlavne životnosť stavby.
Do akých materiálov je možné aplikovať technológiu?
Technológiu je možné aplikovať do všetkých bežne používaných materiálov ako tehla, rôzne tvárnice aleboi ich kombinácia vrátane kameňa či betónu.
Máte za sebou veľa realizácií?
Za našu existenciu sa nám podarilo úspešne zrealizovať 2000+ objektov (historické, sakrálne, komerčné či rezidenčné budovy) po celej SR, ČR a HU. Naše vybrané projekty si
môžete pozrieť na webe v sekcií REFERENCIE . Okrem toho vieme záujemcom poskytnúť referenčné listy aj e-mailom.